KRÁTKOZRAKOST neboli MYOPIE
je velmi rozšířená dioptrická vada, která se projevuje rozostřeným viděním do dálky. Trápí ož 30% lidí a je často považována za civilizační onemocnění.
Krátkozrakost bývá ve většině případů diagnostikována u dětí a teenagerů, ale může se projevit i v pozdějším věku. Krátkozrakost se často postupně zhoršuje až do časné dospělosti, kdy se její vývoj zcela nebo téměř zastaví. Přibližně ve dvacátém roku života se její hodnoty stabilizují a dále by se neměly měnit. V některých případech se ale krátkozrakost může dále ještě zhoršovat.
Při krátkozrakosti se paprsky světla procházející skrz rohovku a čočku nesbíhají na sítnici ale před ní. Od bodu souběhu paprsků se pak paprsky zase dále rozbíhají a obraz promítaný na sítnici tak není ostrý, ale rozmazaný. Zjednodušeně lze říct, že krátkozraké oko dlouhé, tedy oční bulva je protažená. Příčinou krátkozrakosti ale může být i nadměrné zakřivení oční čočky, kombinace obou těchto faktorů nebo výjimečně také příliš vysoká lomivost optického aparátu oka.
Hodnoty krátkozrakosti se v dioptriích označují záporným znaménkem.
Řešení krátkozrakosti
Krátkozrakost je možné korigovat různými způsoby: brýlemi, kontaktními čočkami či moderní laserovými či nitroočními zákroky.
V OptoVizi nabízíme korekci krátkozrakosti takzvanými rozptylnými brýlovými čočkami nebo kontaktní čočkou.
Brýlové čočky Vám nabídneme v různém materiálovém provedení a s různými povrchovými úpravami, jako tvrzení či antireflexní úprava.
U vysokých dioptrií Vám můžeme nabídnout speciální vysokoindexové brýlové čočky, které mohou snížit tloušťku čočky až o 60%.